LİSANSLI DEPOCULUK TAKDİRE ŞAYAN

LİSANSLI DEPOCULUK TAKDİRE ŞAYAN
Reklam

Dereli Ziraat Odası Başkanı Burhan Okusal, “Fındığın muhafazası ve pazarlanmasının önünde büyük bir engel teşkil eden, insan sağlığına zararlı aflatoksin oluşumu, çiftçilerimizin mahsulünü ve dolayısıyla kazancını tehdit etmekte, fındık ihracatçılarımızı ve fındık katkılı gıda üreticilerimizi zor duruma sokmaktadır” dedi.

Okusal, “İhraç edilen fındıklarımız gümrük kapılarından aflatoksin bahanesi ile geri çevrilmekte, birçok ülke tarafından, Türk fındığı, dünya pazarında aflatoksin konulu çeşitli spekülasyonlarla saf dışı bırakılmak istenmektedir.  Bu noktada üreticilerimizin isteklerini ve fındık pazarındaki riskleri iyi değerlendiren Giresun Ticaret Borsası Başkanı Sayın Temel Yanıkoğlu, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun fındığının pazardaki itibarını en yüksek noktaya çıkartacak olan ‘Fındıkta Lisanlı Depoculuk Projesi’ne öncülük etmiş, bilimsel esaslara dayalı Avrupa standartlarında lisanslı fındık depolarını Giresun’umuza kazandırmıştır.

Her konuda takdire şayan bu projenin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli’ye, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Sayın Temel Yanıkoğlu’na, GTB Yönetim Kurulu Üyelerine ve proje çalışmalarında emeği geçen herkese, fındık üreticilerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum” diyerek, memnuniyetlerini dile getirdi.

Depolama sorununun çözüme kavuşturulmaya başlanmasından sonraki süreç hakkında da fikirlerini ileten Başkan Okusal, “Fındıkta muhafaza konusunda her ne kadar yol kat etmiş olsak da fındığın işlenmesi ve katma değer oluşturulması konusundaki problemlerimiz hala devam etmektedir. Ürettiğimiz fındığı yalnızca hammadde olarak satmaktayız. Fındık hammaddeli gıda üretimimiz çok sınırlı kalmakta ve bu konuda yabancı firmaların gerisinde bulunarak pastadaki büyük dilimi kaçırmaktayız. Bundan sonraki süreçte fındığın işlenmesiyle alakalı çalışmaların yapılması Giresun için mutlak bir zaruriyettir. Fındığın tanıtımı ve depolamasındaki çalışmalarıyla göz dolduran Giresun Ticaret Borsası, fındığı işleyerek katma değer kazandırma konusunda da büyük projeler geliştirip bunları hayata geçirecek güce ve potansiyele sahiptir. Fındık üreticilerimiz Sayın Yanıkoğlu’ndan bu konu hakkında müjdeli haberlerini beklemektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Çık